Raklaptároló állványok
A raklapos polcrendszerek, ellentétbe a kézi pakolású lemezpolcos (pl. Salgó polc) megoldásokkal, raklapon tárolt, nagy tömegben és mennyiségben raktározott anyagok kezelésére szolgálnak. Raktártechnika ezen a területen jellemző a különböző targoncák és egyéb emelőgépek használata. Néhány gyártmány bemutatása után térünk rá a leggyakrabban alkalmazott megoldásokra.
Ponix raklapos polcrendszer
Ponix raklapos polc, az egyik hazai gyártású nehézállvány megoldás, raktára maximális kapacitása kihasználása érdekében.
A raklapos polcrendszerek függőleges állványkeretekből és vízszintes tartó gerendákból épülnek. Állványkereteket csavarkötéssel rögzített merevítők fogják össze. A keretben lévő oszlopok perforációiba a hossztartók kapcsolókarmokkal illeszkednek. Az így létrejött kötés könnyen oldható és mégis merev és biztonságos. A gerendák véletlen kiemelését biztosítószegek akadályozzák.
Az oldható kötés lehetővé teszi azt, hogy a raklapos polcrendszer változó rakatmagasságok esetén könnyen átépíthető legyen, valamint sérülés esetén a polcrendszer alkatrészei könnyen cserélhetők. A raktártechnika általános megoldása, nagyméretű raktárak esetén.
Raklapos polcrendszer kereteinek magassága normál esetben 2000-től 9000 mm-ig tervezhető, mélysége 800, 1000, 1100, 1200 mm-ig. Járatos gerenda hossz 1800 és 2700 mm lehet (két, három EUR raklap elhelyezésére szolgálnak.)
A raklapállvány tartóoszlopain a perforációk osztásköze 50 mm, ezzel a léptékkel lehet a gerendák magasságát állítani.
Egy raklapos állványmezőbe minimum két vízszintes tartó gerendapárt szükséges elhelyezni, a polcrendszer stabilitása érdekében.
A tároló szintek száma = földszint+gerendaszintek száma.
A polcrendszer kereteit alapcsavarral rögzítjük a padozathoz. Dupla sorok esetén a polcokat ikresítővel egymáshoz kötjük, de az épülethez az állványrendszert - normál magasság esetén - rögzíteni nem szükséges. A talpon keletkező lefelé ható nyomóerő az alapcsavarokkal együtt, biztonságosan rögzíti a polcrendszert. Természetesen a szakember által végzett raktártechnika szempontjából szakszerű telepítés rendkívül fontos.
A tárolandó rakat alapja lehet EURO vagy más egyéb méretű raklap. Eltérő méretű rakatok tárolása is megoldható a polcrendszer mélységének módosításával, illetve kiegészítő elemek felhasználásával.
A raklapos polcrendszerek további tartozékokkal alkalmassá tehető nem raklapon tárolt dobozok, ládák, hordók, kábeldobok és egyéb árufajták tárolására illetve egyéb raktártechnikai feladatok ellátására.
APR 12 raklapos polcrendszer
Az APR 12-es egy olasz gyártású raklaptároló raktári állvány. Elnevezés ("Armes Pallet Racks" = Armes Raklapos Állvány) a lábak 12 szeresen hajlított profiljára utal. Az APR 12-es raklapos rendszerhez a gyártó különböző keret típusokat fejlesztett ki, terheléstől függően kapható könnyű (L), közepes (M) és nehéz (P) kivitelben Sok kiegészítőt gyártanak hozzá annak érdekében, hogy a raktártechnika különböző területein alkalmazni lehessen.
Továbbiakban a raktártechnika által általánosan használt raklaptároló nehézállvány polcrendszer fajtákat mutatok be.
Raklapos állványok jellemzője, hogy sokféle alapanyag, félkész termék és csomagolt végtermék raktározását kell megoldani.
Soros raklapos polcrendszerek
A soros raklapos állványrendszer a leggyakrabban alkalmazott nehéz polcrendszerek. Tömbtárolással ellentétben a soros állvány előnye a nyomóterhelés nélküli tárolás. Általában függőleges állványkeretek 2000–9000 mm magasak, a vízszintes tartógerendák 2700 vagy 1800 mm hosszúak, amelyeken két vagy három raklap tárolható. Rendelhető egyedi méretű vízszintes gerendákkal ellátott raklapos polcrendszer.
Speciális esetben a raklapos polcrendszerek magassága elérheti a 14 métert, amely csak rendkívül költséges emelő berendezés segítségével kezelhető. Ezek a polcsorok közé épített, alul-felül sínrendszerrel vezetett rakodógépek, emberi kéz érintése nélkül szolgálják ki az állványrendszert. Raktártechnika különleges megoldásaként az alkalmazott polcrendszer képezi az épület tartóvázát.
Képes alkatrész katalógus bemutatja a lehetséges kiegészítő elemeket.
A soros raklapos állványokat olyan raktárakban alkalmazzák, ahol fontos, hogy minden rakat külön-külön közvetlenül elérhető legyen.
Soros raklapos polcrendszerek esetén a legnagyobb kapacitást akkor érjük el ha szűk folyosóban használható targoncát alkalmazunk. Következő két ki ábra mutatja a különbséget.
Normál és szűkfolyosós raktárbeosztás
Egy téglalap alakú raktár esetén minél nagyobb az oldalak közötti különbség, a többlet sor vagy sorok segítségével annál nagyobb mennyiségű raklaphelyet nyerünk, vagy megfordítva annál kisebb alapterületű raktárt kell fenntartani erre a célra. Ennél a raktártechnikai megoldásnál is a megtérülés előre számítható, kalkulálható.
Bejárható raklapos polcrendszerek (drive-in állvány)
A be-és átjárható raklaptároló állvány egy csupa folyosóból álló polcrendszert alkot, amelynél még a folyosó előtt kívül kell megfelelő magasságba emelnie a targoncának a rakatot, majd előre haladva a hosszanti tartósínekre kell helyeznie az árut. Az anyagmozgató gépeknek be kell menni bejárható raklapos polc folyosójába. Az Euró raklapot az 1200 mm-es oldalán kell kezelni. Be- és kitárolásnál a megfelelő sorrendet be kell tartani az adott folyosóra vonatkozóan lentről felfelé (vagy fordítva). Feltöltött raklapos bejárható polcrendszerek esetén a legutoljára elhelyezett rakatot lehet először kivenni.
A be- és átjárható fém polcrendszerek ideális megoldást nyújtanak a rendelkezésre álló hely maximális kihasználása érdekében. Raktártechnika megoldásain belül szinte a tömbös, polcrendszer nélküli tárolás kapacitását érhetjük el vele anélkül, hogy a rakatokat egymáson kellene tárolni.
A be- és átjárható raktári polcok annyiban különböznek egymástól, hogy a bejárható raklapos polcrendszer hátul és felül is zárt, az átjárható csak felül zárt és a folyosók mindkét végén ki és betárolás, árukezelés folytatható.
Be- és átjárható raklapos raktári polcrendszerek optimálisak kevés cikkszámú és cikkenként nagy mennyiségű áruk tárolására. Számtalan helyen gazdaságosan (pl. hűtőházakban) alkalmazott raktártechnikai megoldás, ahol egynemű áruk esetén nem követelmény, hogy minden rakat külön elérhető legyen, elég ha a csatorna elején található raklapok elérhetőek először. Átjárható raklapos polcrendszer mindkét oldalán kezelhető.
Dinamikus raktári polcrendszerek
Ezekkel a raktártechnikai megoldásokkal két esetben érdemes számolni megfelelő rakatszám mellett:
1. A beruházás még a tervezés stádiumában van, és egy összetettebb, - magasabb beruházási költséggel megvalósítható - dinamikus raktári polcrendszer segítségével, kisebb területen tárolható a tervezett a mennyiség.
A megtakarított építési költség, és a ki nem fizetett fenntartási és üzemeltetési összegek, nyereségessé teszik egy bonyolultabb raklapos polcrendszer telepítését. Természetesen minden szituáció más, ezért gondos számítások alapján, előkalkuláció segítségével, tervezzük meg az Önnek leggazdaságosabb raktártechnikai megoldást , a tárgyi ingatlan adottságait figyelembe véve.
2. Meglévő raktár esetén, szükséges a tárolási mennyiség növelése, de további alapterület bővítésére nincs mód.
Kérjen tervet, javaslatot, árkalkulációt Tőlünk hogy az összes lehetőség ismeretében a gazdaságosabb raktártechnikai megoldást javasolhassuk Önöknek.
Mobil raklapos polc
A mobil raklapos polcrendszerek gépesített alvázakra szerelt soros polcrendszernek felel meg, amelyeket összetolunk egymáshoz így a munkafolyosók területét is, áru tárolására tudjuk használni. A raktártechnika ezen megoldásánál a sorok mozgathatók egy munkafolyosónyi helyet kihagyva, a rendszer bármely tetszőleges helyén nyitható.
Mobil állvány segítségével rendkívüli hatékonysággal használhatjuk ki a rendelkezésre álló teret, úgy, hogy minden raklap külön-külön elérhető. A folyosó mindkét oldalán elhelyezett biztonsági fénysorompók vészmegállást váltanak ki, amint valamilyen akadályt észlelnek.
Következő két ábra bemutatja, hogy a hagyományos soros polcrendszerhez képest ez a raktártechnikai megoldással mekkora többlet kapacitást lehet elérni:
Görgőpályás raklapos polcrendszerek
A görgőpályás raklapos polcrendszer a raktártechnika egy olyan megoldása, ahol az egymás felett és mellett kialakított csatornákban, a rakatok néhány százalékos lejtéssel kialakított görgősoron gurulnak le, a folyosó végéig.
A görgőpályák sebességszabályozóval felszereltek, ennek megfelelően a rakatok mozgása egységes, a súlyoktól és méreteiktől függetlenül.
A raktári polcrendszer egy betöltési és egy kiszedési oldallal rendelkezik melynek következtében a legelőször betöltött rakat lesz a kiszedési oldalon az első. (first in – first out, vagyis FIFO működési elv érvényesül).
Létezik egy oldalas görgős polcrendszer, ahol a be- és kitárolás azonos oldalon történik. (last in – first out, vagyis LIFO működési elv érvényesül)
Görgőpályás polcrendszer olyan helyen jelenthet megoldást a raktárberendezések világában, ahol az átjárható rendszer nem alkalmazható, vagy a gyorsabb ki- és betárolásra van szükség, mint ami egy statikus rendszerrel elérhető.
Keressen a 06-20-323-8556-os számon vagy küldjön levelet az alkmar@raktarpolc.hu címre.